Koło Teatralne "Promyk" działa w Tuligłowach od 2011 roku. Prowadzi je pani Urszula Potoczny. Koło skupia dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Dotychczas występowały z przedstawieniami świątecznymi, podczas Festynów Rodzinnych oraz przy okazji różnych wydarzeń religijnych i patriotycznych. Umiejętności nabyte podczas prób niejednokrotnie doceniane są podczas różnorodnych konkursów, w których dzieci uczestniczą, reprezentując szkoły, w których się uczą. 

Jasełka 2014

Jasełka „W Betlejem” wystawione zostały 5 stycznia 2014 r. podczas II Wieczoru Kolęd i Pastorałek, który zgromadził licznie mieszkańców Tuligłów i zaproszonych gości, przyzwyczajonych do ciekawych występów dzieci z Koła Teatralnego „Promyk”.

Tym razem akcja dzieje się w Betlejem, po którym rozeszła się wieść o przyjeździe Króla. Żydowska rodzina prowadząca gospodę, upatruje w tym okazji na zarobienie sporej sumy pieniędzy. Przygotowuje zatem miejsca noclegowe dla orszaku królewskiego. Zapatrzeni w swoje zarobkowe plany odmówili gościnności Maryi i Józefowi. Najważniejszy Gość, znalazł miejsce w ubogiej stajence. I chociaż Trzej Królowie na chwilę zatrzymali się w gospodzie, budząc złudną nadzieję u gospodarzy, powędrowali dalej, by oddać pokłon Królowi Świata. Gospodarze zyskali tylko tyle, że uporządkowali gospodę. Przez swoją chytrość stracili dochody, które mogli mieć dzięki już przebywającym u nich gościom, których wyprosili czekając na wielkiego gościa. Ostatecznie gospodarz dał się namówić, by za wzorem Mędrców oddać pokłon narodzonemu Dzieciątku Bożemu.

View the embedded image gallery online at:
http://www.tuliglowy.org.pl/kolo-teatralne#sigProGalleria3c565bc2c2

 

 

II Festyn Rodzinny

Jednym z punktów programu II Festynu Rodzinnego, który odbył się 23 czerwca 2013 r. było przedstawienie pt. „Marianna i chleb”, w wykonaniu dzieci z Koła Teatralnego. Tym razem mali aktorzy musiały wystąpić bez wsparcia pani Urszuli, której obecność uniemożliwiła choroba. 

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.tuliglowy.org.pl/kolo-teatralne#sigProGalleriafd8ffd9295

 

Święconka Tuligłowska

„Wielkanoc u Ziomków” to tytuł przedstawienia, które zaprezentowały dzieci z Koła Teatralnego podczas Święconki Tuligłowskiej 14 kwietnia 2013 r.

Tytułowi Ziomkowie to rodzina jakich wiele. Mama, ciągle zajęta troską o porządek w domu, tato – pochłonięty pracą, święta traktuje głównie jako czas na odpoczynek, córki jak to dzieci mają swój świat, pomagają mamie i starają się uświadomić tacie, że święta mają swój ważny wymiar. Potrafią też dostrzec innych krewnych, którzy z różnych względów nie są w ich domu mile widziani. Poważny temat, refleksja nad formą współczesnego świętowania z nutą humoru, tak można najkrócej scharakteryzować to przedstawienie. Wiele w nim prawdy i powodów do przemyśleń. Ładne odświętne stroje, pięknie przygotowany dom, stół uginający się pod ilością smakołyków to nie wszystko kiedy brak zrozumienia, przebaczenia i wzajemnej życzliwości.  

View the embedded image gallery online at:
http://www.tuliglowy.org.pl/kolo-teatralne#sigProGalleriaa7f753fd00

 

Jasełka 2013

„Wigilia u Ziomków” to tytuł przedstawienia jasełkowego kilkakrotnie wystawionego przez dzieci z Koła Teatralnego. Premiera miała miejsce 6 stycznia 2013 r. podczas Wieczoru Kolęd i Pastorałek. Jasełka zostały również wystawione w Węgierce, Woli Węgierskiej, Więckowicach i Chorzowie.

Ziomkowie gotowi do świąt Bożego Narodzenia są odwiedzani przez różnych ludzi będących w potrzebie. Pani Ziomkowa przygotowała dom najlepiej jak potrafiła, ciągle sprząta i coś poprawia, Pan Ziomek zmęczony pracą szuka sposobu na tzw. święty spokój, chce zjeść wigilijną kolację i odpoczywać, nie myśli nawet o pójściu na tradycyjną pasterkę, dzieci udekorowały choinkę i wyczekują pierwszej gwiazdki. Spokój wigilijnego wieczoru ciągle ktoś zakłóca, a to brat zakonny przychodzi po datki dla ubogich, a to dwie kobiety by umyć ręce i ogrzać się, bo zepsuł się  samochód, którym podróżowały wracając do domu na święta. Przychodzi też babcia (teściowa pana Ziomka), z utęsknieniem wyczekiwana przez dzieci, w przeciwieństwie do taty, który nie chce jej widzieć wypominając nierówny podział majątku. Pani Ziomkowa zajęta sprawami rodziny i kształtowana pretensjami męża, też za swoją mamą nie tęskni. Ot sytuacja jakich wiele…, a diablęta tylko czekają, by wszystko zostało po staremu, by serca nie uległy przemianie. 

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.tuliglowy.org.pl/kolo-teatralne#sigProGalleria3a3fa95edd

 

Festyn Rodzinny 2012

Podczas I Festynu Rodzinnego dzieci z Koła Teatralnego zaprezentowały bajkę „Kot w butach”. 

View the embedded image gallery online at:
http://www.tuliglowy.org.pl/kolo-teatralne#sigProGalleriaeb8e01959f

Pierwsze jasełka

Po wielu latach przerwy, w święta Bożego Narodzenia 2012 r. wystawione zostały pierwsze jasełka w wykonaniu dzieci z Koła Teatralnego, prowadzone przez Panią Urszulę Potoczny.Aktorzy wzbudzili u widzów refleksję, przerywaną śmiechem, gdyż do poważnych scen wplecione zostały również zabawne. Przedstawienie niosło istotne przesłanie narodzin Miłości.

Wszyscy byli pod wrażeniem gry aktorskiej młodych wykonawców i strojów, o które zadbała Pani Ula. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały również dziewczęta z parafialnej scholii. Oprawę muzyczną przygotował Pan Adam Potoczny, który od roku szlifuje muzyczne talenty. W Przygotowaniu jasełek udział brała również Pani Mirosława Pająk.

Jasełka zostały wystawione również w Więckowicach, w Rokietnicy i w Czelatycach. Najważniejszy był jednak występ przed własną publicznością, tj. w kościele parafialnym w Tuligłowach. 

Słowa uznania należą się całemu Kołu Teatralnemu tym bardziej, że nie mają odpowiedniego miejsca na próby i spotykają się w świetlicy wiejskiej, gdzie niestety brakuje sceny.

Życzymy młodym wykonawcom wielu sukcesów na scenie i wytrwałości w doskonaleniu umiejętności aktorskich.

View the embedded image gallery online at:
http://www.tuliglowy.org.pl/kolo-teatralne#sigProGalleriab3e95e7c07